streda 6. marca 2013

Vitamín D a testy

Jarné slniečko na Donovaloch © Nutriwellness


Kto je náchylný na nedostatok vitamínu D?

 • Deti narodené mamičkám s nízkou hladinou vitamínu D 
 • Ľudia s tmavšou pokožkou. Pigment melanín v koži zabraňuje prenikaniu UVB žiarenia a tvorbe vitamínu D. 
 • Ľudia, ktorí sa vyhýbajú slnku, alebo nemajú šancu na pravidelný pobyt von
 • Tí, ktorí síce trávia dosť času na slnku, ale 
 • používajú krémy s UV filtrami - aj väčšina obyčajných krémov, najmä „anti-ageing“ a vrstva make-upu zabraňuje formovaniu dostatku D v koži. 
 • po každom opaľovaní sa umývajú mydlom na celej ploche pokožky tela 
 • neustále nosia tmavé okuliare – existuje totiž prepojenie signálu v oku a tvorbou vitamínu D
 • Striktní a dlhodobí vegáni, ktorí navyše netrávia dostatočne veľa času na slnku. Vitamín D sa totiž nachádza v olejnatých rybách, vaječnom žĺtku, pečeni a v menších množstvách aj v sezónnom masle, syre a mäse. 
 • Ľudia s nadváhou. Tukové bunky totiž nasávajú tukom-rozpustné vitamíny vrátane D z krvi, kde je ich potom nedostatok. 
 • Ľudia, ktorí majú znížené vstrebávanie živín, napr. celiakia, Crohnova choroba, cystická fibróza, stres tiež znižuje vylučovanie tráviacich štiav vrátane žlče, ktorá emulzifikuje tuky .
 • Ľudia s obličkovými problémami nedokážu premeniť neaktívne D z jedla alebo D2 doplnkov na aktívnu formu. 

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu D?


 • Najvážnejšou formou je rachitída (krivica - mäknutie kostí), ktorá je nám známa najmä z minulosti u detí s podvýživou, no v dnešnej dobe sa opäť zaznamenal jej nárast. Vitamín D je síce hlavnou chýbajúcou látkou, ale na formovanie kostí vplýva aj prítomnosť iných faktorov – napr. ďalší tukom-rozpustný vitamín K a obsah minerálov v strave, najmä horčík, kremík, bór a organický vápnik.
 • Poruchy imunitného systému - od častých prechladnutí, cez astmu, ekzémy až po rakovinu a autoimúnne ochorenia ako reuma a skleróza multiplex.
 • Osteopénia a osteporóza - D pomáha vstrebávaniu a využitiu minerálov horčíka a vápnika na stavbu kostí.
 • Nedostatok D je aj rizikovým faktorom pri srdcových problémoch a cukrovke, takisto je súvislosť s nízkymi hormónmi štítnej žľazy.


Imunitný systém - D ako regulátor imunitnej hojdačky Th1 a Th2

Štúdia z roku 2010 na vyše 400 deťoch školského veku ukázala, že tie, ktoré cez chrípkovú sezónu (december-marec) brali 1200 IU vitamínu D3 denne, mali o 42% menší výskyt vírusu chrípky. (8)
Už v roku 1994 boli známe výsledky štúdie, kde sa pri sledovaní takmer 20000 ľudí počas 6 rokov zistilo, že akútne problémy s hornými dýchacími cestami (ako kašeľ a prechladnutie) priamo úmerne súviseli s nízkou hladinou vitamínu D. Infekcie horného dýchacieho traktu zaznamenalo až 24% z ľudí s hladinou 25(OH)D pod 10ng/mL, 20% ľudí s hladinou 10-30ng/mL a 17% ľudí s hladinou nad 30ng/mL. Bolo by zaujímavé vedieť, koľko ľudí s ešte vyššou hladinou 25(OH)D (aká by bola žiadúca podľa niektorých najnovších odporúčaní) by malo nejaké respiračné problémy. (9)

Th1 a Th2 sú typy pomocných lymfocytov, ležiace na opačných koncoch imunitnej hojdačky. Ak je jedných veľa, druhé automaticky klesnú.

Bunky Th1 sú potrebné proti virulentným formám chorôb, ako napr. tuberkulóze. Ochraňujú pred vnútrobunkovými baktériami, mykotoxínmi a ničia rakovinové bunky. Th1 podporujú IgG reakcie (nepravá alergia, citlivosť), čím chránia telo pred vznikom skutočných a nebezpečných alergií IgE.

Mestský a moderný životný štýl, užívanie antibiotík a chémie, ale aj senzitizácia na domáce roztoče, spôsobila v poslednom storočí nárast reakcií typu Th2.

Pôvodná úloha Th2 je chrániť pred mimobunkovými parazitmi a krvnými patogénmi. Nadmerne aktívne Th2 vyvolávajú stavy alergií, astmu, ekzémy a systemické autoimunitné choroby. Súčasný nízky stav lymfocytov Th1 spôsobí nízku aktivitu NK-buniek (natural killer) a náchylnosť na infekcie (bakteriálne, vírusové, kvasinkové).

Naopak, nadmerne aktívne Th1 zase môže vyvolať autoimunitu špecifických tkanív (reuma, skleróza multiplex, autoimunita štítnej žľazy, Crohnova choroba, psoriáza, lupus). No často sa stáva, že tieto stavy môžu mať aj paradoxne dominantné Th2. Preto je dôležité komunikovať s lekármi a dať si urobiť testy na druhy lymfocytov. Mnohé „zdravé“ potraviny či bylinky (napr. echinacea, zelený čaj, kvercetín) totiž môžu byť pre tieto diagnózy škodlivé, keďže podporujú len jednu polovicu imunitnej rovnováhy.

Vitamín D je, na rozdiel od iných, látkou, ktorá sa snaží balancovať Th1/Th2, a nie špecificky zvyšovať či znižovať jednu či druhú stranu. Takto pôsobí na imunitu a ovplyvňuje vývoj mnohých chorôb.


Čo si treba všímať, keď sa interpretujú výsledky testov vitamínu D?

1. Uvedené jednotky - používa sa niekoľko

 • nmol/l 
 • ug/l (píše sa aj ako mcg/l) 
 • ng/ml ( pričom ug/l = ng/ml ) 
 • pg/ml a pmol/l – používa sa pre 1,25(OH)2D 

2. Formy vitamínu D

 • D2 (ergokalciferol) 
 • D3 (cholekalciferol)
 • D2 + D3 = celkové D
D3 – sa formuje z cholesterolu pri vystavení kože na slnku, a je to aktívna forma – testy na celkové D nám síce dajú dôležitú informáciu, či nie sme v hlbokom nedostatku, ale nezistíme, či máme optimálne množstvo aktívnej formy vitamínu.

 • 25 hydroxyvitamín D - 25(OH)D 
 • 1,25- dihydroxyvitamín D - 1,25(OH)2

25(OH)D sa pokladá za formu vhodnú na testovanie u väčšiny ľudí. Výnimkou sú pacienti s osteoporózou - tu nefunguje premena na 1,25(OH)2D, pričom sa teoretizuje, že toto je z dôvodu nedostatku horčíka a bóru.

1,25(OH)2D je síce aktívna, ale krátkodobá forma, ktorej polčas rozpadu v krvi je len 14 hodín. Táto hodnota môže byť umelo zvýšená v prípade nízkej hladiny vitamínu D – vtedy sa zaktivuje PTH hormón a zvýši premenu 25(OH)D na 1,25(OH)2D.


3. Normálne a optimálne hodnoty

Celkové 25(OH)D - rozdiely


nmol/l
ug/l = ng/ml
Nedostatok (4)
<50 nmol/l
<20 ng/ml
Nedostatok (3)
<63 nmol/l
<25 ng/mlNormál (4)
>50 nmol/l
>20 ng/ml
Normál (3)
>63 nmol/l
>25 ng/ml
Normál (2)
97-250 mmol/l
39-100 ng/mlOptimum (1)
>75 nmol/l
>30 ng/ml
Optimum (3)
80-120 mmol/l
32-48 ng/ml
Optimum (2)
175-250 mmol/l
70-100 ng/ml

Celkové 25(OH)D – zhrnutie podľa odporúčaní Nutri, výrobcu doplnkov na predpis (6)

nmol/l
ug/l = ng/ml
Nedostatok
<50 nmol/l
<20 ng/ml
Pod normál
52-72 nmol/l
21-29 ng/ml
Optimum
75-150 nmol/l
20-60 ng/ml
Toxické
>374 nmol/l
>150 ng/ml

Všeobecné tabuľky pre D3 zatiaľ neexistujú a závisí to od každého laboratória, aké hodnoty považuje za normálne. 


Prečo sú také veľké rozdiely v rozsahu?

Pôvodné normálne hodnoty vitamínu D pochádzajú z obdobia, keď sa stanovili na prevenciu rachitídy, ktorej vedia zabrániť aj malé množstvá vitamínu D. Ale rachitída nie je jediná choroba, ktorá je vyvolaná nedostatkom D (D3).

Dnes vieme, že vitamín D, ktorý sa skôr podobá hormónom ako iným vitamínom, pôsobí na rovnováhu imunitného systému a má mnohé iné úlohy, siahajúce až do genetickej úrovne. Optimálna hladina cholecalciferolu vie napr. znížiť riziko srdcových chorôb, cukrovky, osteoporózy a rakoviny.

Z tohto dôvodu mnohí experti odporúčajú úrovne vitamínu oveľa vyššie ako tie, čo sú stanovené len na prevenciu toho najhoršieho.

Je preto rozdiel, keď hovoríme o hodnotách „normálnych“ a „optimálnych“. Je to podobné, ak niekto popíše svoj stav ako „ujde to“ alebo „cítim sa výborne“. Absencia príznakov a symptómov ešte nemusí znamenať, že sme úplne zdraví. Choroby sa väčšinou vyvíjajú pomaly a postupne - napríklad u niektorých druhov rakovín trvá desaťročia, kým sa objavia prvé citeľné príznaky.


Vhodné doplnky

D3 - cholecalciferol (a nie D2) je aktívnou formou. Najlepšie je prijímaná v podobe spreju alebo cmúľacích tabliet, ktoré sa vstrebávajú aj ústnou sliznicou a nespoliehajú sa na absorbciu tráviacou sústavou. Pri obyčajných tabletách je dobré ich brať s takým jedlom, ktoré obsahuje dostatok tuku.

Dávky závisia na veku, ročnom období, hladine D v krvi a vašich symptómoch. Dávky na prevenciu sa podstatne líšia od terapeutických dávok a preto je každý prípad individuálny a treba sa poradiť s vašim doktorom alebo poradcom výživy. Terapeutické dávky majú byť prijímané s dostatkom iných vitamínov a minerálov a tekutín, inak vám veľa vitamínu D môže spôsobiť napr. problémy s nadmerným vápenatením.Zdroje

1. http://www.powerofvitamind.com/diagnosis_of_vitamin_d_deficiency.html
2. J.E.Williams, K.Gianni - How to Read Your Blood Tests. Renegadehealth.com (2010)
3. Nutri Clinical Application Series (2011) Immune System Balance / Lecture Notes
4. http://www.vitamindtest.org.uk/vitamindbackground.html
5. http://emedicine.medscape.com/article/2088672-overview
6. Nutris Guide to Vitamin D Range – Clinical Guide Series
8. Urashima, M et al (2010) Randomized trial of vitamin D supplementation to prevent seasonal influenza A in schoolchildren, American Society for Nutrition.
9. Ginde AA, Marshbach JM, Camargo CA (2009) Association Between Serum 25-Hydroxyvitamin D Level and Upper Respiratory Tract Infection in the Third National Health and Nutrition Examination Survey Arch Intern Med. 2009;169(4):384-390


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára