TESTY


1. Genetické testy - podrobná interpretácia komerčných testov ako 23andme, MyHeritage, alebo od akéhokoľvek poskytovateľa "raw code".

2. Testy intolerancií a oddialených alergií (detaily nižšie)

3. Panely funkčnej medicíny (detaily nižšie)

4. Test minerálov z vlasovej vzorky (detaily nižšie)


FoodPrint / ELISA skríning potravinovej intolerancie


Ide o domáci odber vzorky krvi z prsta, ktorú pošlete do laboratória. Tam sa vyhodnotí tzv. nadmerná imunitná reaktivita (zvýšené IgG), nazývaná aj ODDIALENÁ alebo SKRYTÁ alergia na potraviny. Testuje sa až do cca 200 potravín.

Zvýšené IgG protilátky nás síce ochraňujú pred pravou alergiou, a mnohí tvrdia, že sú preto "nevinné" a dokonca užitočné, a že test preto nemá zmysel. To je téma na hlbšiu diskusiu, do ktorej sa v prípade potreby rada zapojím a vysvetlím technické detaily.

V skratke: Ak sú hladiny IgG protilátok na potraviny príliš vysoké alebo je ich príliš veľa, znamená to, že niečo nebude v poriadku.

 

Viac detailne:

Ak imunita reaguje zvýšenou tvorbou protilátok na temer každú potravinu, čo skonzumujeme (a dokonca aj na tie, čo vôbec nekonzumujeme), svedčí o niečom vážnejšom, ako sú jednoduché potravinové intolerancie.  Podobne, ak máme v teste zistených len pár "reaktívnych" potravín, ktoré v tele vyvolajú nadmernú imunitnú reakciu, tiež to nebude úplne jedno, koľko a či vôbec, ich máme konzumovať. 

"Intolerancia" sa týka najmä imunitného systému a nie nášho žalúdka.

Výroba protilátok v krvi po vystavení nejakej infekcii (alebo po očkovaní) sa deje len jednorázovo, či párkrát za rok. Taká tvorba PRIMERANÉHO množstva IgG protilátok je užitočná až žiadaná. Ale ak denne konzumujeme potravinu, na ktorú imunita neustále reaguje - výrobou PREHNANÉHO množstva IgG protilátok - to na úžitok nebude. Takáto reakcia bude vyvolávať v tele chronický podprahový zápal, ktorý bude imunitu dlhodobo oslabovať.

Chronický zápal vplýva napríklad na zdravie ciev, srdca, mozgu, kĺbov, hladinu kortizolu. Nárast kortizolu zase ovplyvní to, ako čelíme stresu, podporuje to pásovú obezitu, metabolický syndróm so zvýšeným krvným tlakom, riziko vzniku rakoviny a autoimunitných chorôb.

Hlavnou úlohou tohoto testu je odhaliť neprimeranú imunitnú reakciu súvisiacu s nadmernou priepustnosťou tenkého čreva (tzv. leaky gut) a podľa výsledkov rozhodnúť, čo s tým ďalej. Jednoduchá eliminačná diéta NEBUDE vhodná pre každého a nebude stačiť.

Nazývať takýto test skríningom intolernacie potravín je nepresné, lebo ide o oveľa viac, ako o potraviny a ich vysadenie. Nepochopenie testu býva často dôvodom jeho kritík, ale neprávom, keďže podobný skríning využívajú aj lekári a hlavne imunológovia.

Zvýhodnené ceny s odborným poradenstvom pre klientov Nutriwellness Coaching - prosím informujte sa emailom.


Kompletné PANELY testov funkčnej medicíny


Výber vhodných testov z nasledovných laboratórií je možný len na základe konzultácie/coachingu. Výnimky sú možné, ak presne viete, ktorý panel potrebujete (krv, sliny, moč alebo stolica - doručené 24 hod. kuriérom do UK).

1) Genova Diagnostics UK  alebo Regenerus Labs UK

2) Kompletné CYREX testy  vrátane reaktivity na pšenicu (vrátane lektínu WGA), lepok (všetky gliadíny, gluteníny a transglutaminázy) a gluteomorfín.

3) DUTCH Testy - Podrobný hormonálny panel

4) Odporúčania ohľadne testov dostupných na Slovensku (súkromne, alebo cez Vášho lekára)


ARL Test vlasových minerálov.pdf 

 

 

 

Ako vie ARL test minerálov odhaliť riziko vyhorenia

Som konzultantkou testu minerálov pre laboratórium Analytical Research Labs. Ide o test, ktorý je finančne veľmi výhodný vzhľadom na to, koľko informácií vie poskytnúť. Odporúčam ho najmä tým, ktorí majú problém s únavou, stresom, a chcú sa vyhnúť vyhoreniu.Objednávky všetkých testov a ďalšie otázky emailom katka071@yahoo.com


1 komentár:

  1. Ja už som si svoj kľúč k chudnutiu našla. Začala som sa poriadne hýbať a kilá idú krásne dole. Chce to si dať niekoľkokrát týždenne naozaj do tela. Ja chodím behať a okrem toho, že chudnem, si u behanie tiež vyčistím hlavu a zlepším náladu :-) . Na behanie som si kúpila fitness náramok Xiaomi Mi Band 4 , aby som vedela, ako dlho a koľko som toho ubehla. Dosť často si totiž mením trate, aby som nebehala stále na rovnakom mieste :-) .

    OdpovedaťOdstrániť