Diagnostika

 

Diagnostické metódy funkčnej výživy a medicíny

Symptomatická diagnostika. Ak počas coachingu nechcete, alebo nemôžete využiť žiadne testy, o to viac bude dôležitejšia diagnostika cez dotazníky, kvízy, komunikáciu, otázky, a symptomatický jedálniček. Tomuto venujem najväčšiu pozornosť počas nášho vstupného coachingu.

Genetika sa týka interpretácie tzv. polymorfizmov s použitím akýchkoľvek komerčných testov (napr. 23andme, MyHeritage), ktorá sa týka špeciálne oblasti výživy. Report NutriGÉNY je ideálny na doladenie plánu výživy alebo personalizáciu doplnkového plánu. Report EstroGÉNY (DetoxGÉNY) sa týka variácií v génoch, ktoré súvisia so spracovaním a detoxikáciou hormónov a syntetických látok.

Test minerálov a ťažkých kovov z vlasovej vzorky laboratória Analytical Research Labs (ARL). Ide o test, ktorý je finančne veľmi výhodný vzhľadom na to, koľko informácií vie poskytnúť. Odporúčam ho špeciálne tým, ktorí majú problém s únavou, stresom a chcú sa vyhnúť vyhoreniu.

Viac o jeho význame v článku Ako vie ARL test minerálov odhaliť riziko vyhorenia

 

Panely funkčnej medicíny

- DUTCH hormonálny panel

- Allergy P88

- CYREX Array testy - napríklad na lepok (všetky gliadíny, gluteníny a transglutaminázy) a gluteomorfín, vrátane reaktivity na pšeničný lektín WGA

- odporúčania a interpretácia testov dostupných na Slovensku cez Unilabs


Potravinové intolerancie/skryté alergie

- domáci odber vzorky krvi z prsta, ktorú pošlete do laboratória, kde sa vyhodnotí tzv. nadmerná imunitná reaktivita, ide o SKRYTÚ alebo ODDIALENÚ alergiu na potraviny

Má tento test zmysel? (najčastejšie otázky rozoberám tu)

Zvýšené IgG protilátky nás ochraňujú pred pravou alergiou a mnohí preto tvrdia, že sú preto nevinné a test nemá zmysel. Prax však ukazuje niečo iné a v skratke platí, že ak sú hladiny IgG protilátok na potraviny príliš vysoké, znamená to, že niečo nebude v poriadku.

Výroba protilátok v krvi po vystavení nejakej infekcii sa deje len jednorázovo, či párkrát za rok. Tvorba PRIMERANÉHO množstva IgG protilátok je vtedy užitočná a žiadaná. Ale ak denne konzumujeme potravinu, na ktorú imunita neustále reaguje - výrobou PREHNANÉHO množstva IgG protilátok - to na úžitok nebude. Takáto reakcia bude vyvolávať v tele chronický podprahový zápal, ktorý bude imunitu dlhodobo oslabovať.

Hlavnou úlohou tohoto testu je odhaliť neprimeranú imunitnú reakciu súvisiacu najčastejšie s nadmernou priepustnosťou tenkého čreva (tzv. leaky gut).  Jednoduchá eliminačná diéta v takomto prípade NEBUDE vhodná pre každého a nebude stačiť.

 


1 komentár:

  1. Ja už som si svoj kľúč k chudnutiu našla. Začala som sa poriadne hýbať a kilá idú krásne dole. Chce to si dať niekoľkokrát týždenne naozaj do tela. Ja chodím behať a okrem toho, že chudnem, si u behanie tiež vyčistím hlavu a zlepším náladu :-) . Na behanie som si kúpila fitness náramok Xiaomi Mi Band 4 , aby som vedela, ako dlho a koľko som toho ubehla. Dosť často si totiž mením trate, aby som nebehala stále na rovnakom mieste :-) .

    OdpovedaťOdstrániť