zdroj: http://recipes-plus.com |
Je sezóna jabĺčok a hrušiek, vonku sa už riadne zozimilo a preto dobre padne – aj tým úplne zdravým – kompót na regeneráciu črevnej sliznice!
Napríklad aj namiesto iných dezertov, ktoré v túto ročnú dobu (obsahom prázdneho cukru) podrývajú imunitu…
Pektín pomáha hojiť sliznice tenkého i hrubého čreva, či tzv. leaky gut (deravé črevo). Vtedy konzumujeme aspoň 2 veľké lyžice denne, 5x do týždňa. Povarené plody budú jednak tolerované lepšie ako surové, ale hlavne ide o to, že pektín a na ňom viazané fytolátky, sa uvoľnia z ovocia lepšie až po krátkom povarení. To rozruší štruktúru a tieto užitočné látky sprístupní.
RECEPT
Za liečebným účelom treba jabĺčka očistiť, pretože šupky a tvrdé časti ovocia zvyknú vadiť tým, čo majú narušené a zapálené sliznice tráviacej sústavy.
1) 2-3 jabĺčka bez šupiek, bez srdiečka, pokrájané na menšie kúsky dáme do panvice s prepusteným (ghee, gí) či obyčajným alebo kokosovým maslom
2) Počas varenia pridáme citrónovú šťavu podľa chuti, vanilku aj kúsok škorice, pár klinčekov alebo badián
3) Podlejeme vodou tak, aby boli kúsky ovocia temer zakryté a dusíme max. 5 minút, alebo kým sa neobjaví saténový odlesk na jabĺčkach, čo svedčí o uvoľnení pektínu.
4) Zakryjeme a podľa potreby konzumujeme, alebo odložíme do chladu.
POZOR - nepridávať žiadny cukor, jablká a hrušky ho majú viac než dosť!
VERZIE
Namiesto jabĺk môžete použiť aj hrušky, ktoré ani netreba lúpať.
Pridať drobné ovocie (černice, granátové jablko, čučoriedky) ak nemáte problém s ich semienkami, alebo šupkami.
Prisladiť sušeným ovocím (hrozienka, goji) - len ak nemáte reakciu na plesne, histamínovú intoleranciu, či problém s inzulínom a cukrom.
VIAC O PEKTÍNE
Pektín je súčasťou bunkových stien niektorých rastlín. Je to polysacharid, ktorý nevieme stráviť, patrí k tzv. rozpustnej vláknine. Okrem prevencie zápchy či želírujúcich vlastnostiach pri zaváraní, väčšinou ani netušíme, ako nám slúži.
Jednou z jeho užitočných vlastností je aj hojenie a regenerácia “deravého čreva”.
Najčastejšími príkladmi spúšťačov deravého čreva (stavu narušenej priepustnosti) sú antibiotiká, alkohol, bežné lieky na bolesť, chemoterapia, syntetické látky (pesticídy, glyfosát a pod.), dyzbióza, lepok a nevhodná strav. ale aj nadmerný stres (emočná, mentálna, či fyzická záťaž).
Pektín je prebiotikum a to znamená, že je potravou pre symbiotické baktérie. V čreve sa rozkladá na SCFA (mastné kyseliny krátkeho reťazca), ktorými sa tieto baktérie živia a svojou prítomnosťou udržujú zdravú sliznicu. Napríklad tým, že majú protizápalové pôsobenie (3).
Pektín sa zúčastňuje na:
Podpore rastu a regenerácie epitelovej vrstvy črevnej sliznice
Jeho metabolity pomáhajú normalizovať peristaltické pohyby čriev (4)
Znižuje cholesterol, ak je vysoký - podľa experimentálnych meraní, pektín okrem toho, že naviazal cholesterol z potravín priamo v čreve, sa ukázal aj dosť silný na to, aby znížil celkový a LDL cholesterol z krvi (1,2)
Znižuje črevnú ALP (alkalickú fosfatázu), inflamačné markery a metabolickú endotoxémiu (LPS). Síce len na príklade obéznych potkanov (2), ale výsledky môžeme ľahko overiť aj na sebe, krvnými testami.
Mení zloženie črevných baktérií v prospech Bacteroidetes na úkor Firmicutes, ktorých premnoženie bolo vyvolané diétou s nadmierou tuku (u potkanov, na rozdiel od ich bežnej stravy) (2)
ZDROJE
1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/clc.4960110902?sid=nlm%3Apubmed& The effects of grapefruit pectin on patients at risk for coronary heart disease without altering diet or lifestyle
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4808856/ Apple-Derived Pectin Modulates Gut Microbiota, Improves Gut Barrier Function, and Attenuates Metabolic Endotoxemia in Rats with Diet-Induced Obesity
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29029078 Prebiotic potential of pectin and pectic oligosaccharides to promote anti-inflammatory commensal bacteria in the human colon.
4. Identification of Specific Oral and Gut Pathogens in Full Thickness Colon of Colitis Patients: Implications for Colon Motility
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára