piatok 16. mája 2014

OVSENÉ LÁMANCE - Čo namiesto chleba? Alebo na čo dávať nátierky...
Bezlepkový chlieb je len jednou náhradou pre tých, ktorí sa rozhodli znížiť príjem lepku, alebo sa tejto zápalovej bielkovine chcú vyhýbať úplne. A nie je to možnosťou najlepšou...

Prečo?
Prečítajte si zloženie väčšiny bezlepkových múk a zistíte, že neobsahujú temer nič zdraviu prospešné, nič celostné a výživné. Mnohé majú dokonca veľký obsah škrobových látok, buď zo zemiakov, kukurice, či dokonca sóju a chemicky modifikovaný škrob, pre mnohých celiatikov veľmi nevhodné.
Biele múky a škroby dokážu zdvihnúť krvný cukor neskutočne rýchlo, aspoň u niektorých ľudí (ideálne je zaobstarať si domáci glukomer a zistiť meraním vašu osobnú reakciu). Pravidelná konzumácia takýchto potravín prudko zvyšuje inzulín a postupne prispieva k inzulínovej rezistencii, nadváhe a súvisiacim endokrinným problémom.Ovsené vločky, najmä tie označené "bezlepkové", čiže nekontaminované inými zrnami, sú lepšou verziou obilniny namiesto pšeničnej, sójovej, špaldovej či ražnej múky. Sú minimálne spracované, majú zachované vonkajšie vrstvy zrna, v ktorých sa stále nachádzajú zachované výživné látky ako mangán, horčík, kremík, železo, vitamín B1, kyselina listová a rozpustná vláknina. Škroby a biele múky ich už nemajú.


Ovsené lámance, alebo placky - podľa toho ako ich vyformujete a pečením vysušíte - sú ideálne na natieranie akýchkoľvek nátierok, na použitie namiesto priemyselne extrudovaných výrobkov alebo ako chrumkavá náhrada slaných keksov.


FOTO RECEPT


Ovsené vločky namočiť na 2-8 hodín, podľa jemnosti.Môžeme do nich zamiešať zvyšky zeleniny z odšťavovača, semienka a pod. 


Vymastíme plech, napr. kokosovým olejom, masťou, prípadne olivovým olejom.


Vymiešame ovsené vločky, v tomto prípade som mala z odšťavovača odloženú cviklu, uhorku, zeler a jablko.
Rozotrieme hmotu na plech, prípadne urobíme placky.
Až po rozotrení na plech posypeme kryštálovou soľou a makom.
Pri verzii s tekvicovými semienkami sa tieto môžu dať predtým namočiť spolu s vločkami.  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára