utorok 27. mája 2014

VÝROBA PLEŤOVÉHO MASLA - veľmi jednoduchý recept

Prečo si urobiť vlastný krém?

  • Obmedzíte príjem endokrinných toxínov (chemických látok, ktoré spôsobujú hormonálnu nerovnováhu - parabénov, syntetických vôní, UV filtrov a ich zmesí)
  • Obmedzíte príjem chemikálií uniknutých z plastických nádob, v ktorých sa krémy uskladňujú
    Pri jedení potravín sa prípadné toxické chemikálie v nich obsiahnuté nedostávajú priamo do krvi - najskôr absolvujú detoxikáciu pečeňou. Ale ak dáme chemikálie priamo na pokožku, tento krvný filter v podobe pečene sa nepoužije a chemikálie sa ľahšie roznesú krvou do celého tela. Preto sa držte zásady "NEDÁVAJTE NA POKOŽKU TO, ČO BY STE NEDALI DO ÚST."
  • Názov "prírodná" kozmetika neznamená, že neobsahuje chemikálie - toto pomenovanie jednoducho označuje len to, že sú vo výrobku použité nejaké prírodné zložky.
  • Podobne sa nedajte zmiasť názvom "bez parabénov, bez konzervantov". Tieto látky bývajú v takto označenej kozmetike nahradené inými chemikáliami - čítajte vždy zloženie a ak narazíte na názov, ktorý nepoznáte alebo neviete prečítať, takému výrobku sa radšej vyhnite.
  • Máte šancu vytvoriť si vlastnú originálnu vôňu použitím čistých esenciálnych olejov.
  • Maslá ako kokosové, kakaové a avokádové sa dokonca použivajú ako prírodné UV filtre. Odskúšali sme ich počas dovolenky v Chorvátsku a fungovalo to výborne. Samozrejme s mierou - vyhýbali sme sa slnku medzi 11.00-14.00 a dlhé mesiace predtým a počas dovolenky bola naša strava bohatá na antioxidačné látky.

HLAVNÉ ZLOŽKY

Kokosový olej - za studena lisovaný, jedlý
Kakaové maslo - za studena lisované, jedlé
Olivový olej - za studena lisovaný, jedlý
Esenciálne oleje - čisté a vhodné aj na vnútorné použitie

Pri výrobe pleťových masiel nepoužívam vodu ani emulzifikátory. To je už trochu vyššia škola prípravy kozmetiky a vyžaduje si presnejšie postupy, keďže použitie vody prináša aj potrebu konzervantov, aby výrobok nesplesnel.

 


FOTO RECEPTVriacou vodou vypláchnite nádobky na krém.
 
Odhadnite potrebné množstvo masiel a oleja.


Viac olivového oleja vytvorí mäkší a mastnejší krém, vhodnejší na veľmi suchú pokožku.
Viac kokosového oleja vytvorí ľahší a suchší krém, vhodný na priemernú pokožku.
Viac tvrdšieho kakaového masla vytvorí krém vhodný najmä na pery a ruky, ale aj na celé telo.
Na mastnú pokožku je dobré použiť esenciálne oleje ako čajovníkový alebo zo semienka grapefruitu (vtedy nenanášať v blízkosti očí).

Teplu-odolnú nádobu vymyte horúcou vodou a dajte do vodného kúpeľa. Ak chcete zachovať "virgin" kvalitu a všetky výživné látky, nepoužívajte vodu nad 50C. Vložte tuhé maslá a zakryte tak, aby neunikalo teplo. Maslá sa budú topiť pomaly a podľa toho, aké množstvo robíte a ktoré druhy masiel a v akom pomere používate.

Rozpúšťanie masiel. Na urýchlenie procesu nádoby zakryte a občas pomiešajte.

Keď sú tuhé zložky rozpustené, pridajte zložky tekuté a zamiešajte.


Nalejte do pripravených nádob.

Požadované množstvo sa dosť ťažko odhaduje - v tomto prípade som naplnila len jednu z pripravených nádob a aj to nie úplne.

Vytvorenie nežiadúcich kryštálov - nádobu som nedala včas do chladničky.

Je lepšie dať aj teplú nádobu hneď do chladničky, aby sa zabránilo tvorbe kryštálov. Ja som tú moju musela znova rozpustiť, zamiešať (požila som mini mixér na kapučíno) a potom som to radšej dala do chladu hneď.Nevydarený pokus.
Jemná konzistencia až na druhý pokus :)
Ak používate takúto kozmetiku poprvýkrát, je dobré vedieť, že to chvíľku trvá, kým sa maslo dokonale vstrebe do pokožky. Ak nemáte čas, môžete použiť predlaktie alebo dlaň a opatrne zotrieť nadbytočnú mastnotu. Prípadne použite papierovú vreckovku, aj keď je škoda takúto dobrotu vyhadzovať.

Prajem príjemné a voňavé experimentovanie!Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára