O mne
Som nutričná konzultantka s naturopatickým vzdelaním a pri práci vychádzam z princípov funkčnej medicíny. V roku 2013 som založila Nutriwellness, jednu z prvých virtuálnych kliník na Slovensku i vo Veľkej Británii (prečo, sa dočítate ďalej).

Profesionálne členstvo si obnovujem vo Veľkej Británii, a jeho podmienkou je pokračujúce štúdium (CPD - Continuing Professional Development). CPD je akýsi oficiálny záväzok k neustálemu celoživotnému vzdelávaniu. Členstvo vytvára príležitosti naučiť sa niečo nové, osviežiť existujúce vedomosti a držať krok s najnovším vývojom vrámci profesie.

Kvalifikácia v oblasti výživy a zdravia


Iné odborné vzdelanie


Čo ma priviedlo k tejto práci?

K vyštudovaniu odboru naturopatickej a funkčnej medicíny na priviedla vlastná skúsenosť s kolabujúcim zdravím vo veku, keď si väčšina ľudí ešte naplno užíva, vychováva deti, či buduje kariéru.

Na zhoršujúcu sa únavu, putujúce bolesti kĺbov, chrbtice a narastajúcu citlivosť na hluk a svetlo, nemali lekári žiadne odpovede. Po 2 rokoch bolo jasné, že “chodenie po doktoroch” nikam neviedlo. Cez bežné poistenie chýbali komplexné testy, ktoré by niečo ukázali. Netrvalo dlho a kvôli vyčerpaniu som sa musela vzdať svojej predchádzajúcej práce i spôsobu života. Moje symptómy nezapadli do žiadnej škatuľky invalidity a ostala som bezmocne visieť vo vzduchoprázdne, pripútaná na lôžko. Bola som tak donútená prevziať zodpovednosť za svoje zdravie a začať hľadať iné alternatívy.

Po absolvovaní súkromných testov a konzultácií, už ako študentka naturopatickej medicíny, som zistila, že stav chronickej únavy (CFS) bol len prvým varovným stupňom a ochranou múdreho tela pred sebou samým. Niečo ako automatické zaradenie rýchlosti z trojky na jednotku...


Čo je to CFS (chronic fatigue syndrome)?

Mnohé stavy únavy majú príčinu v strese a dysregulácii HPA (hypotalamicko-nadobličkového) systému. Laicky adrenálne (slovensky nadobličkové) vyčerpanie je síce nesprávny názov, ale kvôli rýchlosti sa často používa.

Odkaz na zdroj objasňujúci pojem "adrenal exhaustion (adrenálne vyčerpanie)" v kontexte širšom ako dysregulácia HPA systému.

Stres je dnes asi najčastejšou príčinou návštevy lekára. Formy a príčiny stresu sú však tak rôznorodé, že nečudo, ak ich lekár nedokáže odhaliť po 15 minútovej návšteve. U každého sa hormonálna dysregulácia môže prejaviť úplne inak. Stres môže mať takisto rôzne formy. Klasický stres - zhon, povinnosti, strach, emočné výzvy, rozčuľovanie sa, alebo telesný stres - z výživových deficitov, klimatických zmien, pretrénovania, nesprávneho diétovania, toxických látok z prostredia, alebo vďaka slabému detoxu. Dokonca aj pozitívne zážitky môže telo vnímať ako "stres". 

Ak je takto "stresom" oslabené telo vystavené nejakému prelomovému faktoru (napríklad vírusu, toxickej látke, či alergénu), môže to byť tou poslednou kvapkou, ktorá spôsobí pretečenie pohára. Telo sa začne chrániť samo pred sebou tak, že zmenší počet a veľkosť mitochondrií, čím sa akoby "preradí z trojky na jednotku".

Pri odhaľovaní príčin únavy ide preto o temer  detektívnu prácu. Zatiaľ existuje veľmi málo lekárov, ktorí sa zameriavajú na komplexnú medziodborovú liečbu dysfunkcie HPA a podobných stavov, kde vzniká potreba dívať sa na človeka ako na celok. Toto je jedna zo situácií, kde dnes exceluje práve funkčná medicína a výživa. 

Ak Vám angličtina nie je cudzia, tu sú články na tému ME/CFS - myalgická encefalitída a chronický únavový syndróm

Čo je to funkčná medicína?

Ak vás zaujímajú detaily o tomto novom odbore, tu je rozhovor, v ktorom ma na túto tému vyspovedal Dušan Plichta.
 

 

Nikdy nie je neskoro a nikdy nie je skoro na to, aby sme malými cielenými zmenami urobili obrovské kroky vpred.