O mne


 

Profesionálne členstvo

 
 

Kvalifikácia v oblasti výživy a zdravia


Iné odborné vzdelanie


Čo ma priviedlo k tejto práci?

K vyštudovaniu odboru naturopatickej a funkčnej medicíny na priviedla vlastná skúsenosť s kolabujúcim zdravím vo veku, keď si väčšina ľudí ešte naplno užíva, vychováva deti, či buduje kariéru.

Na zhoršujúcu sa únavu, putujúce bolesti kĺbov, chrbtice a narastajúcu citlivosť na hluk a svetlo, nemali lekári žiadne odpovede. Po 2 rokoch bolo jasné, že “chodenie po doktoroch” nikam neviedlo. Cez bežné poistenie chýbali komplexné testy, ktoré by niečo ukázali. Netrvalo dlho a kvôli vyčerpaniu som sa musela vzdať svojej predchádzajúcej práce i spôsobu života. Moje symptómy nezapadli do žiadnej škatuľky invalidity a ostala som bezmocne vysieť vo vzduchoprázdne, pripútaná na lôžko. Bola som tak donútená prevziať zodpovednosť za svoje zdravie a začať hľadať iné alternatívy.

Po absolvovaní súkromných testov a konzultácií, už ako študentka naturopatickej medicíny, som zistila, že stav chronickej únavy (CFS) bol len prvým varovným stupňom a ochranou múdreho tela pred sebou samým. Niečo ako automatické zaradenie rýchlosti z trojky na jednotku...


Čo je to CFS (chronic fatigue syndrome)?

Mnohé stavy únavy majú príčinu v strese a dyzregulácii HPA (hypotalamicko-nadobličkového) systému, laicky adrenálne - slovensky nadobličkové - vyčerpanie.

Odkaz na zdroj objasňujúci pojem "adrenal exhaustion (adrenálne vyčerpanie)" v kontexte širšom ako dyzregulácia HPA systému.

Stres je dnes asi najčastejšou príčinou návštevy lekára. Formy a príčiny stresu sú však tak rôznorodé, že nečudo, ak ich lekár nedokáže odhaliť po 15 minútovej návšteve. U každého sa hormonálna dyzregulácia môže prejaviť úplne inak. Stres pritom neznamená len klasicky chápaný pojem - zhon, povinnosti, strach, emočné výzvy, rozčuľovanie - pridáva sa k nemu i telesný stres z výživových deficitov, klimatických zmien, pretrénovania, nesprávneho diétovania, toxických látok z prostredia, alebo vďaka slabému detoxu.

Zvyčajne ide o skladačku príčin, z ktorých jedna býva tou poslednou slamkou. Ide o temer detektívnu prácu a aj preto je málo lekárov, ktorí sa zameriavajú na komplexnú medziodborovú liečbu dysfunkcie HPA a podobných stavov, kde vzniká potreba sa na človeka dívať ako na celok. Toto je jedna zo situácií, kde dnes exceluje práve funkčná medicína a výživa. 

Ak Vám angličtina nie je cudzia, tu sú články na tému ME/CFS - myalgická encefalitída a chronický únavový syndróm

Čo je to funkčná medicína?

Ak vás zaujímajú detaily o tomto novom odbore, tu je rozhovor, v ktorom ma na túto tému vyspovedal Dušan Plichta.
 

 

Nikdy nie je neskoro a nikdy nie je skoro na to, aby sme malými cielenými zmenami urobili obrovské kroky vpred.