V tomto blogu zhŕňam moje odovede na najčastejšie kritické otázky ohľadne testov na potravinové alergie a intolerancie (čo je nepresný názov).
Cieľom väčšiny testov na potravinové alergie NIE je bezhlavé vysadenie potravín v "červených" okienkach výsledku, ako si mnohí samo-diagnostikujú. Načo je teda test dobrý?
V skratke - ide najmä o zhodnotenie situácie poškodenia jemnej bariéry čreva, vznikom zápalu na jeho sliznici. Ak máme na čreve zápal a denne konzumujeme "reaktívnu" potravinu, jeho bariéra sa nikdy dokonale nezahojí. Výsledky patria do rúk odborníkom, ktorí vedia posúdiť, ako výsledky najlepšie interpretovať v danom konkrétnom prípade.
Prečo mi vyšli v rôznych testoch rôzne výsledky na "rovnakú" potravinu?
Je na to niekoľko dôvodov:1) V laboratóriu je použitý iný antigén (časť potraviny). Mlieko v USA je troche iné ako mlieko na Slovensku, podobne typ pestovanej kukurice, quinoa sa v USA krížila s iným obilím, peruánska originál je teda iná ako dovoz z US... atď. Je možné, že ALCAT test z USA použil iný referenčný antigén ako FoodPrint test z UK, alebo slovenský Medirex.
2) Na potravinu je nalepený pesticíd - telo na takýto komplex môže zareagovať úplne inak, ako na čistú bio potravinu. Protilátky vzniknú skôr na potravinu kontaminovanú toxínom, ako na bio-verziu rovnakej potraviny.
Prečo mi vyšla ako reaktívna potravina, ktorú vôbec nekonzumujem?
1) Ide o skutočnú reakciu imunity na nový a neznámy alergén, napríklad ako sa deje pri očkovaní.
2) Môže ísť o kontaminovaný antigén (ako vyššie, napríkad pesticídom), alebo o tzv. krížovú reakciu – keď sa bielkoviny navzájom podobajú. V častiach svojich reťazcov majú rovnaké sekvencie aminokyselín, napríklad gliadín z pšenice je známy tým, že môže krížovo reagovať s kazeínom z mliečnych výrobkov (alebo mnohými tkanivami v tele).
3) Väčšina ľudí nie vždy číta zloženie všetkých potravín, ktoré konzumuje, alebo výrobca neprizná ich presné zloženie. Napríklad pod názvom dextróza a maltodextrín sa môže ukrývať čokoľvek. Dextróza sa môže vyrábať z rôznych potravín, napr. kukurice, ryže, zemiakov, ale aj pšenice a môže obsahovať ich zvyškové bielkoviny.
Prečo mi vyšla iná farba na rovnakú potravinu v rovnakom opakovanom teste?
Situáciu treba posúdiť podľa odchýlky danej hodnoty. Naša krv prúdi a prináša sebou iné hladiny protilátok aj v priebehu pár sekúnd. Reálne hodnoty sa môžu líšiť len trocha, ale “cut-off” laboratória pri zaradení potraviny do “červenej” môže ležať presne na rozhraní.
Ak vyjde hodnota podstatne odlišná, dobré laboratórium by malo poskytnúť opakovanie testu a podať vysvetlenie. Toto sú dôvody, prečo by sa testy nemali poskytovať verejnosti samostatne, bez poradenskej služby.
Počula som, že IgG testy nie sú vedecky spoľahlivé?
Tu je odborná práca, ktorá rozoberá do detailu čo je a čo nie je IgG test, či prítomnosť IgG protilátok v krvi. Posúďte si sami, schválne preklad neupravujem.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5004213/
Za normálnych podmienok je epitel tráviaceho traktu pre antigény (z potravín) nepriepustný. Keď je však tento epitel poškodený zápalovými procesmi, antigény môžu cezeň preniknúť a skontaktovať bunky imunitného systému. To vedie k imunizácii a produkcii špecifických obranných protilátok IgG. Následný kontakt týchto protilátok s antigénom spôsobuje obranné reakcie, zahŕňajúce vytvorenie imunitných komplexov antigen-protilátka, aktiváciu kaskádových a efektorových buniek komplement proteínu, ako sú neutrofily, lymfocyty, makrofágy, ale aj eozinofily a krvné doštičky. V dôsledku toho sú imunitné komplexy fagocytované a potom zničené v retikuloendoteliálnom systéme. Súčasne tento zápalový proces spôsobený imunitnou reakciou medzi sIgG a potravinovými antigénmi môže spôsobiť ďalšie poškodenie a zvýšenú priepustnosť sliznice tráviaceho traktu na potravinové antigény.
Preto prítomnosť špecifických protilátok IgG namierených proti potravinovým alergénom odráža prirodzené obranné reakcie tela na alergény prenikajúce v dôsledku poškodenia epitelovej bariéry.IgG reakcia na potravinové sa pravdepodobne vyvíja sa sekundárne (k poškodeniu bariéry) a takisto je spájaná s odstraňovaním potravinových antigénov z tela, ktoré náhodne prenikli cez túto bariéru. Pričom selektívnosť reakcie na určité potravinové alergény môže pochádzať z typu a množstva prenikajúceho alergénu a jeho odolnosti voči tráveniu.
Ktorý test je spoľahlivý, aký odporučíte?
Dnes je jedným z najmodernejších testov komplexný test rôznych imunitných reakcií Dietary Antigen P88 od spoločnosti Precision Point Diagnostics. Keďže testuje nielen IgG, ale aj IgG4 a IgE, dokáže identifikovať aj priame aj nepriame potravinové alergie.
Je určený pre pacientov s chronickým ochorením, kde priame potravinové alergie (sprostredkované IgE) môžu viesť k žihľavke, anafylaxii alebo tráviacim problémom, zatiaľ čo oneskorená citlivosť na potraviny (IgG a IgG4) sú spojené s problémami s dutinami, akné, nadúvaním, únavou, zápchou, autizmom, syndrómom dráždivého čreva a dokonca aj depresiou a inými mentálnymi stavmi. Identifikácia a eliminácia citlivosti na potraviny môže tiež pomôcť pri hojení črevnej priepustnosti, ktorá môže tieto stavy zhoršovať alebo vyvolávať.
Vysoké hladiny inak ochranného IgG4 zase môžu poukázať na zvýšenú iritáciu tkanív inú, ako alergiu, napríklad eozinofilovú esofagitídu, autoimunitné stavy ako Hashimoto a niektoré typy neplodnosti.
Tu je príklad komplexných výsledkov. Test obsahuje výsledky IgE, celkového IgG a IgG4 a tiež vyhľadá imunitné komplexy ako doplnkové markery C3D alebo C1q.
https://cdn.shopify.com/s/files/1/0090/3403/9353/files/Sample_Report_PD001_Allergy88_PPD.pdf?v=1612523634
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára