sobota 21. apríla 2012

DETOXIKÁCIA časť 2
Aby ste mali trochu predstavu, čo všetko sa deje v pečeňových bunkách (a prečo je taká dôležitá), tu je výber niekorých FUNKCIÍ PEČENE:


 • spracováva a fitruje potravinové látky prichádzajúce z tráviaceho traktu
 • mení glukózu na glykogén a naopak, keď je v krvi málo glukózy, mení glykogén na glukózu
 • mení zásobné formy tukov na také, ktoré vieme spáliť a využiť ako energiu
 • vyrába plazmové proteíny
 • vyrába žlč
 • aktivuje vitamín D
 • vyrába teplo
 • čistí krv od opadových látok, mikróbov, použitých hormónov, starých krviniek...
 • ukladá tukom-rozpustné vitamíny A, D, E, K, minerály železo a meď a niektoré B vitamíny
 • neutralizuje toxické látky

Aby toto všetko pečeň stíhala, prejde ňou za jednu minútu až 1,4 lira krvi.

Základom procesu detoxikácie je premena tukom-rozpustných toxínov (takých je prevažná väčšina) na vodou-rozpustné látky, ktoré sa potom môžu eliminovať v moči, pote alebo žlčou.

Toto prebieha v dvoch fázach, pričom prvá fáza zmení toxíny na viac reaktívne a často viac nebezpečné a tá druhá fáza ich neutralizuje.

Fáza 1. pečeňovej detoxikácie

V prvej fáze sa molekula toxínu zmení pripojením alebo odhalením funkčnej skupiny, ako napr. hydroxylovej, karboxylovej, alebo amino-skupiny. Toto sa deje za pomoci enzýmov (okolo 50-100, závisí na jedincovi). Tieto enzýmy najčastejšie vystupujú pod názvom cytochróm P450. Okrem pečene sa nachádzajú aj v tráviacom trakte, mozgu, pľúcach a obličkách. Takto upravené a pripravené molekuly majú jednu veľkú nevýhodu, a to tú, že bývajú oveľa reaktívnejšie a nebezpečnejšie ako pôvodná molekula. Preto je dôležité vedieť, ktoré látky príliš urýchľujú túto prvú fázu a ktoré ju spomaľujú a zároveň, čo podporí fázu 2.

Urýchlenie fázy 1
 POZOR - ZÁROVEŇ PODPORIŤ FÁZU 2    - BEZ NEJ SA TOXÍNY STANÚ EŠTE AGRESÍVNEJŠÍMI
Potrebné ochranné látky
Hladovanie, chudnutie

Cigaretový dym, zhorené mäso

Vitamíny B3, B1,B2, B6, B12, kys. listová

Nektoré farmaceutiká, napr. steroidy

Alkohol

Antioxidanty, vit C,E,A

Flavonoidy (zelenina a ovocie)

Se, Cu Zn, Mn, CoQ10

Silymarín

Alfa-lipoová kyselina

Organické sírové látky

Fáza 2. pečeňovej detoxikácie

Podpora tejto fázy býva dôležitá, aby sme reaktívne produkty prvej fázy vedeli rýchlo spracovať a zneutralizovať. V tejto fáze ide o neutralizáciu aktivizovaných toxínov pripojením väčších molekúl, ako
 • aminokyselín
 • sulfátov (sulfácia a sulfoxidácia)
 • kyseliny glucuronidovej (glukuronidácia)
 • glutatiónu
 • acetylovej supiny
 • metylovej skupiny (metylácia)


Urýchlenie fázy 2
Niektoré užitočné potraviny
Dostatok proteínu
(nižšie viď špecifické aminokyseliny)

B5, B6, B12

Mg, Zn, Mb

N-acetyl-cysteín, Glutamín, Glycín
(tieto tvoria dôležitý antioxidant glutatión)

Taurín

Methionín
Potraviny obsahom síry (kapustovité, cibuľa, cesnak, vajíčka)

Oriešky, morské riasy (bohaté na Mg a Zn)

Cvikla, zázvor, kurkuma
(podpora antioxidantu glutatiónu)

Ružičkový kel, brokolica. červené hrozno (spomaľuje fázu 1 & urýchľuje fázu 2)

Paradajky (ochrana glutatiónu)

Jablká, tmavé bobuľovité ovocie, oregano, zelený čaj (ochrana DNA a antioxidanty)

Špargľa (pomáha detoxikovať alkohol)


Zoznam horeuvedených potravín nie je úplný, špecifické pôsobenie rôznych látok sa stále potvrdzuje v nových experimentoch. Každá literatúra, alebo aj každý národ, má tie svoje obľúbené a veľakrát rokmi odskúšané fytolátky obsiahnuté v rastlinnej strave. Vezmite si len taký príklad našej slovenskej tradície jedenia klobásy – servíruje sa s cibuľkou a horčicou! Alebo veľkonočná šunka servírovaná s chrenom.. Všetky tieto „prílohy“ sú plné ochranných látok, ktoré pomáhajú pečeni vyrovnať sa z nadmierou toxických látok z mäsa... Takže ak holdujete tradičnej kuchyni, nezabúdajte na malé, ale o to dôležitejšie prílohy. A možno si dnešná doba žiada, urobiť túto zeleninovú „prílohu“ čoraz väčšou a dôležitejšou.

Nezabúdajte aj na bylinky – tie, čo sa popisujú ako krv-čistiace, alebo podporujúce pečeň, pravdepodobne pôsobia na pečeňové fázy, podobne ako spomínané potraviny, alebo majú ochrannú funkciu proti oxidácii vzniknutej pri detoxikácii.

Fáza eliminácie

Krv spracovaná pečeňou koluje opäť telom, a zneutralizované odpadové látky pri tom vylúči obličkami v podobe moču, vydychovaním cez pľúca, kožou a potením, alebo cez sliznice. Pamätajte, že koža je polopriepustná a preto nedávajte na ňu nič, čo by ste nedali do úst!

Časť toxínov, najmä lipofilických, však ostáva v pečeni a prejde priamo do žlče, ktorou sa vylúči cez črevá v podobe stolice. Je preto dôležité mať zdravý tráviaci systém a zabezpečiť pravidelný „odchod“ látok von z tela. Zápcha je preto veľkým nepriateľom detoxu!

Zdravá črevná flóra má dôležitú úlohu zabrániť iným, škodlivým, baktériám, aby opätovne rozrušili neutralizované toxíny (napr. hormóny), ktoré by sa takto opätovne vstrebali do krvného systému nášho tela. Tu prichádza na scénu aj dôležitá úloha vody a vlákniny – pomáhajú nielen s urýchlením pohybu stolice cez črevo, ale vláknina na seba naväzuje aj toxíny – pomáha ich takto odstrániť z tela von predtým, než by stihli re-cirkulovať do krvi a znova zaťažiť pečeň. Často sa stáva, že prvým prejavom zápchy býva bolesť hlavy – táto môže byť výsledkom zvýšeného množstva toxínov, či už tých nových, z potravín či nečistého okolia, alebo starých, čo sa z čriev znovu vstrebali. Skúste sa vtedy napiť vody, rozhýbať sa, prípadne skúsiť zjesť mäkkú hrušku. Ak to nepomáha, možno je čas na prehonotenie jedálnička, nadmerného použitia rôznych chemikálií alebo životosprávy, vrátane stresu. Stres dokáže okrem vplyvu na trávenie spôsobiť aj stagnáciu lymfatického systému, ktorý je tiež nevyhnutný pre detoxikáciu. Lymfatický systém spracováva tuky z potravy a zbiera po tele tukom-rozpustné toxíny a odpady z medzibunkových priestorov. Na jeho rozhýbanie je dôležitý pohyb (napr. skákanie na mini-trampolíne), ale môžete skúsiť aj masáže. Nezabudnite vtedy piť dostatok vody.

Príklad jednoduchej 6-dňovej "detox" kúry

1. deň – vynechaj alkohol

2. deň – plus vynechaj kofeín a iné stimulanty (káva, čierny čaj, kakao)

3. deň – plus vynechaj všetky mliečne výrobky

4. deň – plus vynechaj mäso

5. deň – plus vynechaj pšeničnú múku a pečivo

6. deň – plus vynechaj cukor a začni tento krásny deň čerstvou zeleninovo-ovocnou šťavou.

Upozornenia:

Zeleninové šťavy pomáhajú odstrániť kyslé odpady z tela. Čím sme viac toxický, tým viac budeme pri detoxe unavený.

Pri dlhších a striktnejších detoxoch je dôležité byť pod dozorom skúsenejších.

Čím máme väčší nedostatok minerálov, tým bude detox ťažší a menej účinnejší, dokonca môže vyvolať zamorenie organizmu s vážnymi dôsledkami. Preto sa neodporúča (podobne ako diéta a hladovka) bez predchádzajúcej prípravy, vrátane doplnenia výživných látok.


Zdroje informácií:

Langley, Stephen (2007) : The Naturopathy Workbook, Published by the College of Naturopathic Medicine, 2nd edition.

Langley, Stephen (2009) : Lectures on Detoxification, Glasgow, 28-29. November 2009.

Taylor, Holly (2011): A Student’s Guide to the Liver. Published in Advancing Nutrition for Professionals, Issue 7, April 2011.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára