streda 1. februára 2012

Kandidóza z pohľadu výživovej terapie ČASŤ 1.

Rozmotávanie klbka... alebo funkčná medicína v praxi.Táto schéma tu nie je na odpudenie, ale možno má tak trochu symbolizovať, že veci sú niekedy kus zložitejšie, než sa nám ich niektoré mediálne zdroje snažia prezentovať a následne poskytovať "zaručené" a rýchle recepty na úspech.
Je to tak aj v prípade hľadania riešení pri problémoch s kvasinkami.
Každá časť "algoritmu" je dôležitá a bude postupne vysvetlená v mojich článkoch.


Čo je Candida albicans

Je to jedna z kvasiniek rodu Candida, ktoré sa vyskytujú asi v 80% populácie bez chorobných prejavov - podobne ako iné, nie vždy priateľské mikroorganizmy, napríklad E.coli. To, že sa nájdu v našom tele, ešte neznamená, že sú premnožené a že spôsobujú infekciu a imúnnu reakciu - zápal.

C. albicans sa najčastejšie vyskytuje v našom tráviacom trakte, v ústach a v močovom a pohlavnom ústrojenstve, ale aj na koži, kde prevládajú jej podobné druhy - C.krusei, C.guilliermondii a C.parapsilosis.

C.albicans je zvláštna (a nebezpečná) tým, že dokáže zmeniť formu jednobunkovej kvasinky na hubovú formu, ktorá vytvára dlhé vlákna. Tieto majú schopnosť sa za vhodných podmienok zaboriť hlboko do tkanív. Jednou z týchto podmienok transformácie je prítomnosť dostatočného množstva cukru (glukózy), ako hlavnej potravy C.albicans. Tu je dôležité si uvedomiť, že napriek tejto informácii výskum ukázal, že u ľudí so silnou imunitou im cukor užitý orálne nespôsobil premnoženie C. albicans.

Druhá dôležitá a nepríjemná vlastnosť C.albicans je vylučovanie proteáz – enzýmov, ktoré rozrušujú bielkovinu a to špeciálne imunoglobulíny sIgA. sIgA sú ochranné protilátky vylučované sliznicou, ktoré sú dôležité na fungovanie lokálnej imunity (slizníc). Produkcia sIgA je podporovaná prítomnosťou symbiotických "dobrých“ baktérií a kvasiniek. Jednou z doteraz najlepšie otestovaných kvasiniek na zvýšenie sIgA je Saccharomyces boulardii.


Symptómy premnoženia

Najčastejšie symptómy, ktoré poukazujú na nezdravé premnoženie kvasiniek sú bolesti hrdla, vaginálne infekcie, kožné plesne a niektoré zdroje uvádzajú aj súvislosť s kožnými problémami ako psoriáza, akné, lupiny a ekzémy. Nemusí to byť vždy C. albicans, ale tieto stavy sú indikátormi, že telo má problém s infekciami a imunitný systém nepracuje, ako má. Vtedy je vytvorený priestor aj pre inváziu C. albicans.

Keď si C. albicans vytvorí priveľký priestor pre svoj život v hrubom čreve, na stolici sa pri bežnom pozorovaní voľným okom môžu vyskytnúť malé biele chumáče rôznej veľkosti a tvaru. Keďže sliznica na povrchu čreva je prítomnosťou C. albicans narušená, môže to byť príčinou zápalov a bolestivých kolík, často pozorovaných napríklad pri celiakii, Crohnovej chorobe či syndróme iritujúceho čreva (IBS). U niekoho môže jej dlhodobá nadmerná prítomnosť spôsobiť citlivosť na iné kvasinky, ako napr. tie v chlebe, pive a víne, octe, syroch a podobne. Niektorí autori mimo hlavného medicínskeho systému uvádzajú, že Candida môže súvisieť aj so stavmi únavy ,„zahmlenej mysle“, depresie, paniky, autizmu a podobne.

Zhrnutie časti 1.


· Infekcia C. albicans je spustená v prvom rade v dôsledku nízkej imunity.


· Konzumácia cukrov nevplýva priamo na infekciu, najmä ak máme zdravý fungujúci imunitný systém. Ale: Náš imunitný systém je okamžite zaťažený pri konzumácii rafinovaných cukrov a škrobov, ich obmedzenie je teda žiaduce pri prevencii kandidózy a pri akútnej infekcii je ideálne cukry a škroby úplné vylúčiť.


· Keďže náš imunitný systém má čo robiť aj pri konzumácii potravín, na ktoré sme citlivý (až alergický), je žiaduce takéto alergény zo stravy vylúčiť a riešiť obnovu sliznice tráviaceho traktu.


· Vieme, že C. albicans rozrušuje ochrannú vrstvu slizníc rozkladom IgA, preto je treba obnoviť jeho produkciu a fungovanie sliznice probiotikami, vrátane tranzitnej kvasinky Saccharomyces boulardii.


POKRAČOVANIE - ČASŤ 2 - Mýty a nejasnosti o kandide...Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára