štvrtok 24. novembra 2011

Kombinácia zeleniny a ovocia ?


Priznám sa pokorne, že túto tematiku som osobitne neštudovala, keďže naša naturopatická medicínska škola v ich kombinovaní nevidela žiadny veľký problém. Problém bol však v tom, že málokto konzumoval odporúčané množstvá. 

Kombinovať sa neodporúča snáď len drobné ovocie (ríbezle, čučoriedky, maliny ...) a melón, lebo tieto sa trávia veľmi rapídne a pri akýchkoľvek prekážkach v tráviacom trakte (iné, pomaly tráviace sa jedlá) začnú kvasiť.

Po prvé, ja vlastne ani neviem, čo presne patrí pod termín „zelenina“. Klasicky, všetko sladké na chuť je ovocie (=fruit=plod) a tie ostané nesladké, vyšľachtené rastliny nazývame zeleninou a zvyšok sú bylinky (pre úplnosť vyšľachtené trávy sú obilniny a mladé strukoviny ako zelená fazuľka a hrášok sú ešte asi zeleninou ?).

Ale z botanického hľadiska, plodom je napríklad aj taká uhorka, cuketa a tekvica (veľmi blízka sladkému melónu, ktoré už asi vnímame ako ovocie..), paradajka, paprika, proste všetko, čo nesie v sebe semená. Zaujímavý je aj taký pohľad, že pri konzumácii ovocia rastlinu nezničíme, tak ako sa to deje pri konzumácii zeleniny.

K zelenine patria ale aj hľuzy a korene, ako mrkva, petržlen, zemiak, kvaka, reďkovka, cvikla... Tieto sa líšia najmä tým, že obsahujú veľa škrobu.

Takže neviem, prečo by kombinácia mrkva, cvikla, kapusta (zeleniny) mala byť lepšia ako trebárs cvikla a pomaranč alebo také mango, špenát a uhorka.
A prečo sa ako výnimka tohoto pravidla často uvádza jablkovo-mrkvový džús?

Určite o tom niekto napísal celú knihu (dajte mi vedieť ak viete..). Ale pozrime sa na to z praktického hľadiska. Málokto z nás konzumuje dostatok čerstvej zeleniny a ovocia (zemiaky sa sem nerátajú) .
WHO (Svetová zdravotná organizácia) odporúča 7 porcií zeleniny denne pre ženy, 9 porcií pre mužov a 5 porcií pre deti, ako množstvo potrebné na prevenciu civilizačných chorôb...
Prečo si to teda komplikovať. Ak už prijímate tieto odporúčané množstvá, vtedy je tento spôsob rozmýšľania asi na mieste. Pri konzumácii 3 kíl ovocia a zeleniny denne, je prirodzené si to trochu rozdeliť a nerobiť divoké kombinácie.

Ak niekto zje denne 2 jablká a odmieta zeleninu s tým, že sa nemá kombinovať, je to buď číra výhovorka, alebo tráviaci systém takéhoto človeka sa „odučil“ tráviť vlákninu po rokoch zostavených z jedál ako pizza, chlieb či mäso, a musí začať pomaly.

Viete, koľko porcií ovocia a zeleniny za deň zjete vy?

Porcia = približne 80g až 100g, alebo čo sa zmestí kopcovito do vašej dlane
Porcia surovej listovej zeleniny = čo sa zmestí kopcovito do dvoch spojených dlaníŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára