štvrtok 2. júna 2016

5 DÔVODOV, PREČO SÓJA NEMUSÍ BYŤ ZDRAVÁ 

1. Obsahuje príliš veľa fyto-estrogénov


Fytoestrogény sú rastlinné látky, ktoré napodobňujú činnosť našich vlastných hormónov (estrogénov). U žien v menopauze je síce žiadané udržať, dokonca aj umelo zvýšiť hladinu estrogénu, ale pokiaľ nie ste ženou v menopauze, väčšinou tie estrogény navyše nechcete - týka sa to samozrejme najmä detí a mužov. U žien v plodnom veku je dosť individuálne, či sú fytoestrogénne látky vhodné a v akom množstve. Napríklad ženy s prejavmi PMS, PCOS alebo inej nerovnováhy hormónov, môžu mať symptómy vyvolané práve nadmierou určitých druhov estrogénov.
Tofu sa stalo obľúbeným jedlom budhistických mníchov aj preto, lebo potláča agresívne mužské črty vyvolané pôsobením testosterónu, čo umožňuje lepšie sústredenie na meditáciu.


U mužov konzumujúcich sóju sa nameral aj podstatne menší počet spermií. Tým, ktorým klesol počet spermií najviac, stačilo skonzumovať pol porcie sóje každý druhý deň. To je približne pol pohára sójového mlieka, alebo 80g tofu.


U malých detí, ktoré boli vychované na sóji, sa v krvi namerala až 13-22 tisíc krát väčšia koncentrácia hormónu estrogénu než je normál. Vedci vyslovili obavy, že je pravdepodobné, že takáto koncentrácia bude mať biologické následky na vývoj dieťaťa.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9217716
http://humrep.oxfordjournals.org/content/23/11/2584.full


2. Väčšina sóje je geneticky modifikovaná


V 90-tych rokoch sa v U.S. rozmohlo vo veľkom pestovanie geneticky-modifikovanej sóje a v r. 2004 bolo už 85% úrody sóje geneticky zmanipulovanej (aby vydržala “ošetrenie” herbicídom Round-up).

Existujú dôkazy potvrdzujúce zápalové pôsobenie GMO sóje na tráviacu sústavu a vznik tráviacich problémov ako nafukovanie, plynatosť a dyzbiózu.

soy-superstar-health-food-or-really-bad-idea?


3. Sója obsahuje anti-nutričné látky


Podobne ako iné strukoviny a semená, sója obsahuje mechanizmy na ochranu ”semena” pred škodcami. Jedným z mechanizmov je prítomnosť inhibítorov proteázy – látky, ktorá v našom žalúdku vie znehodnotiť tráviace enzými, potrebné na trávenie bielkovín z potravy. Toto môže spôsobiť nielen nepríjemné nafukovanie a vetry z nedokonale rozloženej potravy, ale ochudobní telo o bielkoviny. Nedostatok bielkovín môže mať za následok napr. pomalý rast detí, oslabenú imunitu, alebo pomalú a slabú regeneráciu poškodených tkanív.


Ďalšou látkou, ktorá sa nachádza v sóji a ochudobňuje našu výživu, je fytát. Fytáty naväzujú na seba dôležité minerály ako vápnik, horčík a železo, čo môže mať neželané následky najmä u detí.

http://americannutritionassociation.org/newsletter/whole-soy-story


4. Sója spôsobuje alergie.

Na sóju budú najskôr alergickí ľudia, čo reagujú aj na brezy, keďže ide o krížovú reakciu.  V sóji sa našlo už 16 druhov alergénnych proteínov a patrí do zoznamu 8 najčastejších alergénnych potravín:
arašidy, orechy, mlieko, vajcia, pšenica, sója, ryby, mäkkýše...

https://www.foodallergy.org/allergens
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27247268


5. Pozitívne účinky sóje sú obmedzené len na fermentované a tradičné potraviny (rôzne sójové omáčky, “black bean” omáčka, tempeh, natto, miso, fermentované tofu).


Národy, kde je sója tradíciou, ju konzumujú najmä v kvasenej forme, tradične spracované, alebo aj ako čerstvú zeleninu (edamame). Keď semeno prejde procesom fermentácie, anti-nutričné látky sa neutralizujú a dokonca sa bakteriálne vyrobia určité vitamíny (príkladom je vzácny vitamín K2, najviac je ho vraj v natto).

Sójové mlieka, jogurty, nátierky, sójová múka, sójové náhradky mäsa a moderne vyrábané tofu – výmysly západných krajín - nielenže žiadnym tradičným procesom neprejdú, ale sa pri spracovaní dostávajú do styku s nežiadúcimi látkami.

Pri výrobe tofu sa do zmesi mlieka pridávajú neorganické soli vápnika, potrebné na vyzrážanie. Nadmiera neorganického vápnika môže prispieť ku kalcifikácii (tvrdnutiu) mäkkých tkanív a podporiť vznik kameňov, kôrnatenie ciev, problémy kĺbov či chrbtice. Do 60. rokov minulého storočia sa temer výhradne používal len nekryštalizujúci roztok z morskej vody (nigari), ale aj enzým papaín a organické kyseliny, ktoré vedia bielkovinu čiastočne natráviť. Dnes sa pod názvom nigari predáva chemicky získaný prášok chloridu horečnatého, čím kupujúci tofu nadobudne dojem, že je vyrobený tradičnou metódou.

Drevené nádoby sa nahradili hliníkovými - predstavte si zmenu kvality asi ako keď porovnáte víno zrejúce v sude drevenom a hliníkovom... Namáčanie sóje uvoľnuje kyselinu fytátovú, ktorá môže uvoľniť hliník z nádoby a vsiaknuť do semena. Ako posledný klinec do rakvy pri výrobe tofu je to, že sa zvyčajne pasterizuje už zabalené do mäkkého plastu, ktorý je týmto vystavený vysokým teplotám a jeho čiastočky sa uvoľnia do potravy. Plasty sa radia do skupiny xeno-estrogénov (čiže podobne ako sója samotná, majú estrogénne pôsobenie na organizmus).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fermented_soy_products
https://en.wikipedia.org/wiki/Tofu
http://www.madehow.com/Volume-2/Tofu.html


Záver

Sója sa dnes pridáva temer do všetkého. Čítajte zloženia potravín a hľadajte: sójový lecitín, sójový proteín, sójový izolát, sójová múka, sójový olej. Už len preto, že je všade, je potenciálne vysoko-alergénna (podobne ako pšenica, a z podobných dôvodov). Pokiaľ nie je vyslovene označená ako “bio” alebo “GMO free” a tradične spracovaná, je konzumácia sóje skôr nevhodná ako áno. Konzumácia tradičnej a nezmodifikovanej sóje je kvôli silnej chuti samo-regulujúca, podobne ako pri iných fermentovaných potravinách (príkladom je surová kyslá kapusta).

Odporúčania ohľadne použitia sóje v jedálničku? Tie budú závisieť na individuálnych okolnostiach, ideálne po vykonaní komplexného testu, napr. Genova Hormonálny panel.
Ďalšie čítanie:
Kaayla Daniel, PhD The Whole Soy Story
http://draxe.com/phytoestrogens/


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára