Konzultácie a coaching
Čo je to COACHING


Coaching - čítaj [koučing]
Pozor - nie couching [kaučing] od couch=pohovka ;)
Mnemotechnická pomôcka na zapamätanie je CO-ACHING, kde ACHING [ejking] znamená “bolí” alebo “bolenie”. Čiže spolu-bolenie… aj keď samozrejme toto nebol pôvodný význam slova!

Coaching je spôsob formálnej pomoci, podpory a vedenia „klienta“ prostredníctvom osoby (coach-a, trénera, učiteľa), profesionálne na to pripravenej, za účelom dosiahnuť klientov cieľ.


Virtuálny coaching prebieha najmä prostredníctvom internetových médií, napr. emailu alebo Skype.

Čo potrebujete k virtuálnemu coachingu?

Okrem internetového spojenia a emailu je dobré mať pravidelný prístup na notebook alebo stolný počítač.  Je to kvôli množstvu vzdelávacích materiálov v podobe príĺoh pdf alebo doc formátov, ktoré sú pre smartfóny príliš detailné. Užitočné je mať tlačiareň.

Aké má virtuálny coaching výhody?

Na rozdiel od krátkych konzultácií, unáhlených rozhodnutí a predpísania "zaručených rýchlych receptov" je coaching priestorom na vzdelávanie a vytvorenie trvalej motivácie, osobnú podporu a inšpiráciu.
 • flexibilita
 • kontakt podľa potreby, tempo si udáva klient
 • netreba nikam cestovať a objednávať sa
 • budete mať prehľad diskutovaných tém a otázok v písanej forme
 • priestor na NIEKOĽKONÁSOBNÚ spätnú kontrolu bez extra nákladov


Wellness coaching je typ coachingu prioritne určený pre ľudí, ktorí sa tešia dobrému zdraviu a chcú si tento stav udržať a upevniť pomocou dlhodobej a dynamickej prevencie, zmenami životného štýlu a výživy. Príkladom využitia wellness coachingu je šport, náročné štúdium, cestovanie, alebo plánovanie rodičovstva.

Health coaching je určený pre ľudí, ktorý trpia chronickou chorobou a sú (alebo boli v minulosti) pod lekárskym dohľadom, prípadne berú (alebo brali) lieky na prepis. Takýto coaching vyžaduje analýzy lekárskych testov, preverenie kontraindikácií s existujúcou terapiou-liečbou alebo zabezpečenie nových testov na základe poznatkov funkčnej medicíny.

AKO POSTUPUJEM


1. Úvod
Podmienkou začatia coachingu je vyplnenie rozsiahleho zdravotného dotazníka, vrátane minimálne 5-dňového jedálnička. Tieto formuláre Vám vopred pošlem e-mailom vo forme dokumentu, ktorý sa dá vyplniť rovno na PC a obratom zaslať späť. 

Kým vypĺňanie podrobných dotazníkov býva pre väčšinu časovo náročné a neobľúbené, je to pomerne dôležitou súčasťou prvého bodu coachingu – a to UVEDOMENIE SI, alebo OTVORENIE PROBLÉMU.  

2. Analýza
Spracovanie informácií môže trvať od 2 dní do 2 týždňov po prijatí vyplneného dotazníka. Závisí to od každého prípadu a mojej pracovnej náplne v danom čase.

Dokument “Analýza” zvyčajne obsahuje číselné (poradie priorít) i slovné spracovanie údajov, ktoré ste vyplnili v dotazníku, ale aj rôzne referencie či schémy. Je to tzv. pracovný papier, kde zozbierávam údaje týkajúce sa Vášho prípadu a mnohé predložím v tzv. raw (pracovnej) forme.

3. Odporúčané info-letáky a diagnostické testy
Spolu z "Analýzou" obdržíte info-letáky, ktoré sa budú týkať nájdených problémov. Môžete si ich naštudovať a pýtať sa, ak vzniknú nejasnosti, alebo ak treba zodpovedať iné otázky, ktoré budú v tomto období aktuálne.

Prístup modernej naturopatie a nutričnej terapie je založený na funkčnej medicíne, ktorej nevyhnutnou súčasťou je testovanie. Odporúčané testy môžu byť klasické alebo nadštandartné lekárske testy, súkromné laboratóriá alebo testy domáce.  

4. DISKUSIA, jedálniček, tvorba PLÁNU VÝŽIVY
Jedálniček bude priestorom na detailnú diskusiu o strave a bude len na Vás do akých detailov sa uskutoční. Počítanie kalórií je dnes už našťastie prekonané, ale prepočítať obsah bielkovín v strave nie je problém.

V prehľadnej tabuľke Plánu výživy budú zhrnuté hlavné ciele a konkrétne zmeny, potrebné na ich realizáciu. Každú navrhovanú zmenu v doterajšej výžive Vám podľa potreby a záujmu vysvetlím a uvediem príklady.

5. Príklady jedálnička s jednoduchými jedlami – ak bude treba, plus tvorba a hľadanie špeciálnych receptov.

6. Realizácie PLÁNU VÝŽIVY

ÚPRAVA STRAVY
Je hlavným bodom stratégie, i keď nie všetko býva o jedle. Existujú aj iné faktory, ktoré môžu dramaticky ovplyvniť využitie výživných látok našim telom.

Dôležité je nielen to, čo skonzumujeme, ale hlavne to, čo sa dokáže vstrebať  (aké mám trávenie?) a čo telo môže využiť v náš prospech (stav metabolizmu?, stav štítnej žľazy?).

IDENTIFIKÁCIA A ODSTRÁNENIE TOXÍNOV
Dnes temer dôležitejším bodom, ako strava samotná... Zaťaženie pečene a detoxikačného systému býva výsledkom kombinácie 

nadbytok toxínov    VS    málo mikroživín

INÉ TECHNIKY A TERAPIE
Stres je jedným z príkladov situácie, ktorá dramaticky ovplyvňuje biochemické zmeny v našom tele. Potraviny a doplnky dokážu čiastočne ovplyvniť naše reakcie na stresové situácie, napríklad udržiavaním rovnomernej hladiny cukru v krvi, alebo dodaním určitých látok. Niekedy to bohužiaľ nestačí a aby sa kompletne zmenila reakcia nášho organizmu na stres, podľa potreby načrieme do integratívnych terapií a špeciálnych techník.

8. DOPLNKOVÝ PROGRAM
Navrhnuté doplnky stravy si budete môcť premyslieť a prispôsobiť, výsledný Doplnkový program zašlem v podobe prehľadnej tabuľky spolu s dávkovaním a vysvetlením. 
Väčšina odporúčaných doplnkov sa dá objednať cez odbornú referenciu z webových stránok zameraných na tento účel. Nie som proti používaniu iných doplnkov, ale dávam prednosť tomu, čo dobre poznám.  Výsledné rozhodnutie a kúpa doplnkov je vždy na Vás.

9. Spätná väzba
Pokračujúca diskusia mailom, týkajúca sa najmä plánu výživy alebo novo-obdržaných výsledkov testov, pomoc s akýmikoľvek ťažkosťami.


CENNÍK


TYP KONZULTÁCIE
DOSPELÝ
PRIAMY ČLEN RODINY
DIEŤA DO 18 ROKOV
MATKA+
1-2 DETI
 DO 10 ROKOV
Úvodný
3-mesačný coaching
145
80
80
170
Pokračujúci
3-mesačný coaching
Wellness
coaching*
50
50
50
75
Health
coaching*
65
65
* Wellness coaching je určený len zdravým ľuďom (bez diagnostikovanej choroby), za účelom prevencie, alebo zvýšenia výkonu, energie a pod. Podrobnosti vyššie.
2 komentáre:

 1. Dobrý deň, ako mám postupovať keď si chcem otestovať ortuť? Mám vybraté amalgámové plomby, ale dve mi zostali. Dajú sa testovať aj plesne a parazity? Stále som unavená a veľmi sa stresujem. Ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prepacte, ze sa ozyvam az takto po case - ale do mail schranky mi blogger neposlal spravu - nasla som vasu otazku az teraz. Ortut pritomna vo vlasovom tkanive do 3-4 mesiacov po vybere plomb sa da otestovat ARL testom mineralov. Ak mate plomby stale pritomne, ale Vas organizmus je bud oslabeny (slabe nadoblicky), alebo ste dobrym 'detoxikatorom' ortute, vtedy sa ortut ukazat nemusi! V kazdom pripade, ARL test mineralov ukaze ovela viac, nez len ortut, napr. aj to, ako organizmus zaobchadza s inymi kovmi. Parazity zo stolice viem momentalne testovat bohuzial len pre klientov zijucich v UK. Vacsinou sa da jednoducho odhadnut zo symptomov, ci ide o problem. Vzhladom na vasu unavu a stres odporucam coaching, okrem ortute a parazitov totiz moze ist o dalsich x veci, ktore taketo symptomy sposobuju.

   Odstrániť