Dave Asprey sa preslávil tým, že na svet priviedol Bulletproof kávu. Čím je táto káva tak výnimočná a prečo vlastne vznikla?
Začalo sa to všetko kvôli plesniam. Dave zistil, ako príšerne naňho plesne pôsobia a aké prekvapivé vyliečenie nastalo, keď sa im začal cielene vyhýbať. Na úvod nič cool…
On však poňal tento problém ako výzvu hodnú softvérového inžiniera. Stal sa z neho doslova odborník na plesne a dnes je jedným z tých popularizátorov, ktorý pomohol a stále pomáha, priblížiť túto zanedbávanú tému širokej verejnosti.
Súčasťou jeho cesty za zdravím bolo aj hľadanie kávy, ktorá nebude “plesnivá”, teda kontaminovaná mykotoxínmi. Mykotoxíny sú látky vylučované plesňami, ale aj zvyšky už “nežijúcich” čiastočiek plesní, ktoré sú veľakrát nebezpečnejšie. Napríklad aj tým, že ich nevieme zničiť varením či pražením! Takisto ich nevieme otestovať kultiváciou, čiže pri bežnom testovaní zostávajú ignorované.
Temer každý z nás obľubuje tento horkastý voňavý nápoj, ale málokto vie, že mykotoxíny sú dnes v klasickej, teda veľkoprodukčnej káve horšie, ako jej obsah kofeínu. Dave Asprey zistil, že to nebola samotná káva, ba ani kofeín, ktorý mu robil zle. Až do tej miery, že roky kávu vôbec nepil. Boli to mykotoxíny.
Mykotoxíny, podobné tým v káve, sa ľahko dostávajú do tela aj vdychovaním, zo vzduchu. Ich zdroje sa teda vedia naakumulovať a “vedro tolerancie plesne” u každého raz pretečie. Vedia vyvolať autoimúnne ochorenia ako napr. Hashimotovu chorobu štítnej žľazy, ale špeciálne nepríjemné sú pri napadnutí mozgu a nadobličiek (red flag ?).
Keď som pri skúmaní problematiky ME/CFS (syndrómu chronickej únavy) a príčin vyhorenia narazila na poznatok, že plesne úzko súvisia s únavou, histamínovou intoleranciou a aj takými symptómami ako boľavé kĺby, vedela som, že som objavila ďalší extrémne dôležitý kúsok v puzzle zdravia.
Viete, že plesňová toxicita sa môže prejaviť aj problémom hľadania správnych slov pri komunikácii? Prípadne so zabúdaním, zlou sústredenosťou až stratou pamäte...
Plesne spúšťajú (okrem klasických respiračných problémov) aj kožné problémy ako psoriázu, ktorá je vo svojej podstate tiež autoimunitná. Môžu zhoršovať aj akné a dermatitídy, či koprivku súvisiacu s histamínom. Dokonca existuje aj podozrenie na rozvoj rakoviny, ako výsledku imunitných a zápalotvorných zmien v organizme, v kombinácii s oslabením schopnosti detoxikácie.
Žeby táto zmeska chorôb a ich pôvod v plesni dával nejaký zmysel? Na prvý pohľad to vyzerá ako ďalšia “alternatívna blbosť”, ktorú nielenže mnoho lekárov neuzná, ale ani alternatívne smery tomu nie vždy venujú pozornosť.
Pritom aj Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na to, aké sú plesne škodlivé, akurát to robí v takej stručnosti a všeobecnosti, že čitateľ si ledva uvedomí skutočnú závažnosť veci.
Netrvalo však ani rok hľadania, či skôr pozorovania, a našla som spoločného menovateľa a teda skutočný logický dôvod, prečo plesne vlastne zasahujú v takej šírke a rozmanitosti do nášho zdravia – a tým je CIRS.
CIRS = Chronic Inflammatory Response Syndrom
Kľúčovým slovom je tu RESPONSE – ODOZVA. Chronická odozva imunitného systému sa vždy začne zápalovou kaskádou, ktorú vie spustiť aj biotoxín. Biotoxín vdýchnutý, zjedený, či vypitý. Kávičku s croissantom v zarosenej kaviarni, či vínko v pivnici? Pre CIRS organizmus je to pohroma. Bohužiaľ biotoxín, alebo jednoducho JED, ktorým je aj plesňový mykotoxín, môžeme nevedomky prijímať potroške každý jeden deň.
Ak patríme k asi 25% ľudí, ktorí majú genetický sklon na slabé odbúravanie toxínov, stanú sa z nás skvelí kandidáti na CIRS. Čokoľvek, čo do tela prináša nejaký jed, biotoxín, bude prispievať k podlamovaniu zdravia zvýšenou akumuláciou a chronickým zápalom.
Mitochondrie sa vtedy prepnú z "energie-vyrábajúcej továrne" na "úsporný režim ohrozenia", čo sa prejaví zvýšenou únavou.
Aj keď sa CIRS nazýva chorobou z vystavenia plesniam (mould illness), pôvodná príčina tejto senzitizácie môže ležať niekde inde - oslabenie vírusom (ako EBV), baktériami (ako Borrelia), alebo výfukovými plynmi, či inak jedovatým vzduchom.
V každom prípade, je to reálna vec, ktorú dnes dokonca možno testovať.
Aj preto, že sa ma to týka osobne, chcem vysloviť vďaku našej slovenskej značke Powerlogy, za prínos kvalitnej kávy na trh, po vzore Aspreyovej Bulletproof – teda s prísnymi testami čistoty na mykotoxíny a pesticídy, v skutočnej BIO kvalite.
Keďže sama som PowerCoffee nemohla po minulé roky riadne odskúšať, kvôli neznášanlivosti kofeínu, posledných 6 mesicov som to dobehla vypitím dvoch kíl BIO DECAF verzie. Samozrejme, už v prostredí bez ďalších mykotoxínov - teda s nasadeným odvlhčovačom a filtrami vzduchu (už viete, čo majú tie úvodné obrázky spoločné?).
Výsledok bol výnimočný. Káva Decaf Powerlogy je na základe mojej skúsenosti vhodná aj pre tých, ktorí majú nielen problém s kofeínom, ale aj reakcie na lepok, mlieko, HIT... a CIRS?
Ak ste sa dostali do bodu, kde máte pocit, že ste naozaj “urobili všetko” a zdravíčko stále neposlúcha, skúste zaostriť pozornosť na plesne. V tejto fáze nepotrebujete ani žiadne testy...
Týka sa vás problém CIRS a mykotoxínov?
/Bodovanie - pri vyznačených otázkach použi skóre pre FLEXI klientsky dotazník (časť Toxický profil)/Mali ste po minulé roky prejavy slabšej imunity (infekcie, chrípky, nádchy)? Zhoršili sa pri zmene prostredia?
Je bežná vlhkosť vzduchu u vás doma či v práci nad 65-70%? 1 bod
Mali ste niekedy doma, či v práci alebo škole, problém prasknutého potrubia, kondenzáciu vody, zatečený strop, alebo plesne v rohoch? 1 bod
Máte na dome či garáži plochú strechu?
Máte doma či v práci miestnosti bez okien, ako šatníky, vstavané skrine, či iné úložné priestory?
Rosia sa vám okná? 1 bod
Cítiť u vás stuchlinu, prípadne vlastníte veci po niekom, ktoré majú taký pach? 0.5 bodu
Nakupujete aj v second-handoch alebo máte doma knihy či iné veci z antikvariátov, prípadne z nejakých starých neobývaných budov? 0.5 bodu
Máte v blízkosti domu kontajner so smeťami, kompost, prípadne žijete na farme?
Mávate "sennú" nádchu a upchaté dutiny aj mimo sezóny alebo “alergie na prach”?
Bývate vo veľkomeste, alebo aj na vidieku blízko prašnej cesty?
Mávate histamínovú intoleranciu, červené oči, koprivku, akné, psoriázu, dermatitídy, alebo alergie na roztoče?
Máte testované, alebo len odpozorované, reakcie na obilniny (napr. lepok) alebo mliečne výrobky (kazeín)?
Čo sa hovorí o mliečnych výrobkoch a hlienovitosti, a čo zvykne byť napádané lekármi ako “úplný nezmysel”, s týmto podľa všetkého tiež súvisí. Plesne sú potenciálne krížovo-reaktívne s bielkovinami v lepku a teda aj s bielkovinou kazeínu. Upchatie dutín od plesní je najbežnejším symptómom. Nepodceňujte to. Najmä ak si dávate pozor na "histamínové vedro" v stravovaní, nejedávate mliečne výrobky, lepok, či individuálne zistené potravinové alergény, ale stále máte epizódy plných dutín, alebo kýchania.
Nezabúdajte, že plesne dobre rastú nielen na nesprávne skladovanom a spracovanom kávovom zrne, ale aj na väčšine obilnín.
Kľúčovým zistením (pod vedením Aristo Vojdani) bolo, že kým obyčajná komerčná káva a jej instantné formy krížovo-reagovali s lepkom (nebezpečné u celiatikov), kvalitná zrnková bio-káva typu Bulletproof, či slovenskej Powerlogy, nemala tento problém!
Použité zdroje a ďalšie čítanie:
https://www.jillcarnahan.com/2018/03/06/is-there-mold-in-your-coffee-when-mycotoxins-matter/ a v ňom obsiahnuté referencie.
https://www.survivingmold.com/legal-resources/publications
https://www.survivingmold.com/docs/CIRS_Essay_on_the_Shoemaker_Protocol_Oct17_Louise_Carder.pdf
https://chriskresser.com/5-things-you-should-know-about-toxic-mold-illness
https://www.glutenfreesociety.org/is-coffee-safe-on-a-gluten-free-diet/
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára