O mne


Kvalifikácia v oblasti výživy a zdravia

  • Diplom v špecializácii „Naturopatická výživová terapia“, z College of Naturopathic Medicine (Fakulta naturopatickej medicíny), Edinburgh
  • Akreditované NTC (Úrad výživovej terapie Veľkej Británie), v súlade s direktívami a reguláciami EU

Predchádzajúce vzdelanie

  • 2-ročné štúdium Biological/Biomedical Sciences a špecializácia Higher Chemistry zo Stevenson College, Edinburgh

Iné odborné vzdelanie


Moja vlastná skúsenosť so zhoršujúcim sa zdravím po rokoch ignorovania malých „bežných“ symptómov a naivného dojmu, že sa stravujem a žijem celkom zdravo, ma priviedla do situácie, keď som sa musela vzdať svojej predchádzajúcej práce a v podstate aj doterajšieho spôsobu života.
Toto nastalo aj v spojení s nezáujmom lekárov a ich medicíny pátrať po príčinách problémov, kým boli ešte mierne - najmä dlhodobej únavy, rôznych bolestí a neschopnosti fungovať normálne pri umelom osvetlení žiarivkami. Mnohým to bolo dokonca na smiech a samozrejme ma posielali v prvom rade hlavne za psychológom. Ten mi diagnostikoval „syndróm chronickej únavy - CFS“ a povedal, že s tým sa nič nedá robiť, len odpočívať. Obdržala som leták pod názvom PACING (kontrola tempa), ktorý mi však v tom momente bol už nanič. Vlastne ho začínam oceňovať až teraz, po dlhých rokoch, keď sa navraciam k pôvodnej energii a vidím, že keď to tempo nestanovím vhodné svojim možnostiam, zákonite nastanú energetické problémy.
CFS sa stalo súčasťou môjho života na niekoľko dlhých rokov. V rámci mojich vtedajších možností som sa začala venovať skúmaniu jeho príčin. Po absolvovaní rôznych súkromných testov a konzultácií, už ako študentka naturopatickej medicíny, som zistila, že CSF má veľa spoločného aj s fyziologickým stresom, konkrétne nízkou hladinou hormónov nadobličiek - adrenálnym vyčerpaním. Bežná medicína, aspoň teda štátna medicína tu v UK, nepokladá stres a nadmerné vyčerpanie za „fyziologický“ jav a dáva ho dokopy najmä s mentálnym zdravím, čo je bohužiaľ nie úplne správna škatuľka. Pozornosť začne venovať pacientovi až vtedy, keď nastane extrémny stav a kortizol klesne takmer na nulu. Toto sa dá totiž zaradiť do presnej škatuľky s diagnózou  Addisonova choroba a predpísať na to liek (syntetický hydrokortizón).
Výborný zdroj objasňujúci pojem "adrenal exhaustion(adrenálne vyčerpanie)" v kontexte dokonca širšom ako dyzregulácia HPA systému

Mnohí ľudia, tzv. adrenálne metabolické typy, majú už od narodenia biochemické dispozície k slabším nadobličkám (v čínskej medicíne meridián obličiek, batérie života alebo náboj jing=džing). Má to súvislosť najmä s nerovnováhou vo vylučovaní adrenalínu a kortizolu, ako dvoch základných hormónov stresu a s hladinou DHEA, hormónom energie. Podchytenie tejto tendencie je jednou z najdôležitejších stratégií alternatívnych smerov naturopatických a tradičných medicín. Stres pritom neznamená len ten klasický, keď sa človek nadmerne rozčuľuje, ale aj stres z nedostatočnej výživy, klimatických zmien, zo straty práce, pretrénovania v športe, toxických látok z prostredia, alebo vďaka nedostatočnému detoxu. Zvyčajne ide o kombináciu príčin, z ktorých jedna býva tou poslednou slamkou.
Ešte stále je veľmi málo medicínskych doktorov, ktorí sa zameriavajú na liečbu adrenálneho vyčerpania, alebo ktorí vôbec takúto diagnózu uznajú za platnú! Trvalo mi takmer 7 rokov, kým som prišla na to, aké jedlá a doplnky pomáhajú a aké škodia, a čo vlastne robiť, aby sa extrémna vyčerpanosť nezopakovala. Preto mnohé moje skúsenosti so zdravím, jeho stratou a znovuhľadaním, pochádzajú aj z vlastného experimentovania a testovania. Keďže CFS vyvolaná adrenálnym vyčerpaním je nesmierne komplexnou situáciou a u každého trochu iného charakteru, proces terapie zahŕňa riešenia mnohých čiastkových systémov nášho zdravia. Zároveň vyžaduje celostný pohľad na funkcie organizmu a neustálu spätnú väzbu, aby drastickejšie riešenia detailov nespôsobili vedľajšie účinky v rámci celku.